See faskikulaatio on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fasciculation"
},
"expansion": "English fasciculation",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English fasciculation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faskikulaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faskikulaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faskikulaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faskikulaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Anatomy",
"orig": "fi:Anatomy",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fasciculation"
],
"id": "en-faskikulaatio-fi-noun-jKLaAaSo",
"links": [
[
"anatomy",
"anatomy"
],
[
"fasciculation",
"fasciculation"
]
],
"raw_glosses": [
"(anatomy) fasciculation"
],
"topics": [
"anatomy",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑskikulɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝s̠k̟ikuˌlɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "faskikulaatio"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "fasciculation"
},
"expansion": "English fasciculation",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English fasciculation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "faskikulaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faskikulaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faskikulaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "faskikulaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "faskikulaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faskikulaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio/6 syllables",
"fi:Anatomy"
],
"glosses": [
"fasciculation"
],
"links": [
[
"anatomy",
"anatomy"
],
[
"fasciculation",
"fasciculation"
]
],
"raw_glosses": [
"(anatomy) fasciculation"
],
"topics": [
"anatomy",
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑskikulɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝s̠k̟ikuˌlɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "faskikulaatio"
}
Download raw JSONL data for faskikulaatio meaning in All languages combined (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.